De&Co Boğaziçi Yarışma | Sistem İnşaat A.Ş.
De&Co Boğaziçi Yarışma
HABERLER
/
Nisan 18, 2019

De&Co Boğaziçi Yarışma

PROJE DETAYLARI
Etiketler
,
Tarih
Nisan 18, 2019

Boğaziçi Üniversitesi – ‘’Design & Construct’’ Çelik Köprü Yarışması, 2019

Boğaziçi Üniversitesi’nin en önemli öğrenci organizasyonlarından biri olan Deco (Design & Construct) ; Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü’nün 2007’ den bu yana, üniversite öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği geleneksel çelik köprü yarışmasıdır. Avrupa’da başka bir eşi olmayan yarışma, Türkiye ve Avrupa’daki birçok üniversiteden katılan takımlar eşliğinde bir şenlik alanı gibi donatılan Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydanı’nın eşsiz atmosferinde gerçekleştirilmektedir.

Yarışmanın amacı üniversitelerin mühendislik ve mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencileri dostça bir ortamda bir araya getirmek, teorik olarak projelendirdikleri köprülerini sergileme ve zamana karşı diğer öğrenciler ile yarışma fırsatı sunmak, aynı zamanda İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını tanıtmaktır.

İki kısımdan oluşan yarışmanın ilk kısmında yarışmacılar köprülerini kurduktan sonra köprüler mimarlık ve inşaat mühendisliği alanlarında uzman öğretim üyeleri ve sektördeki lider firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan jüri kurulu tarafından estetik açıdan değerlendirilir. Gerçek rekabetin yaşandığı yarışmanın diğer kısmında ise yarışmacılar kampüste bulunan alanda köprülerini ellerinden gelen en kısa zamanda kurarlar ve köprüler işçi-süre verimliliği, ağırlık verimliliği ve deplasman verimliliği kategorilerinde değerlendirilerek, yarışmacıların köprülerine yatay ve düşey ağırlık testleri uygulanır. Bu değerlendirmeler sonucunda ortaya çıkan genel performans puanlarına göre yarışmayı ilk üç sırada tamamlayan üniversite takımlarına ödüller verilir.

Her yıl yüzden fazla üniversite öğrencisi derslerde gördükleri teorik bilgileri büyük bir emekle pratiğe dökerek; okulun eğlenceli atmosferinde mühendisliğin minyatür bir uygulamasına ‘Design & Construct’ sayesinde imza atmaktadırlar.

Sistem İnşaat AŞ, bu organizasyonda Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinden oluşan yarışmacı gruba sponsor olmuştur. Tasarımdan üretime, üretimden montaja uzanan süreçte ekiplerle karşılıklı fikir alışverişinde bulunan Çelik Tasarım ve İmalat birimimiz, çelik köprü elemanlarının imalatını fabrikamızda yapmıştır.

Firmamız, bu adımla birlikte, yarışmanın amaçlarından bir tanesi olan, geleceğin mimarları ve mühendislerine kapılarını açmayı hedeflemiştir. İnteraktif bir şekilde ilerleyen bu süreçte, öğrenci arkadaşlarımız uluslararası projeleri hayata geçiren ve kurumsal bir yapıya sahip firmamızı yakından tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Sistem İnşaat AŞ, uluslararası üniversitelerden de katılım sağlanan buna benzer etkinliklerde yerini almayı sürdürmek istemektedir.